
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.1 mm |
| Width | 20.1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 144 |
| Height | 1.45 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 120 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, I²S, SPI, SSP, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 109 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²C, LCD, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 1.5 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.4 V |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Max Frequency | 120 MHz |
| RAM Size | 96 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of Programmable I/O | 165 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of UART Channels | 5 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 120 MHz |
| ADC Resolution | 12 bit |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 439
Distributors
pcbx
Unit Price$8.52963
Ext.Price$8.52963
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.52963 | $8.52963 |
| 10 | $6.57697 | $65.76970 |
| 25 | $6.57500 | $164.37500 |
| 50 | $6.57303 | $328.65150 |
| 100 | $6.57099 | $657.09900 |
